Montessori ZŠ Mozaika inspiruje školy z celého světa

V druhé polovině května se ZŠ Mozaika na Myšlíně stala centrem velkého mezinárodního workshopu věnovaného vzdělávání žáků ve věku od 12 do 15 let.

Lektoři ze dvou kontinentů
Hlavní přednášející Jenny Höglund přijela do Mnichovic až ze Švédska, kde její Montessori škola pro dospívající úspěšně funguje již více než 20 let. Další lektorkou byla Patricia Pantano z Nového Mexika v USA. Účastníci byli především ze škol, kde se o zavedení Montessori vzdělávání pro dospívající teprve snaží, a prostředí v Mozaice jim bylo velkou inspirací. Studenti z Mozaiky, i učitelé a rodiče, byli na svou školu právem hrdí. Prezentace výuky v Mozaice byla pro účastníky důležitou součástí programu.
Mozaika na špici pelotonu
V současné době je ZŠ Mozaika jedna z mála škol, která v Evropě nabízí vzdělávání dospívajících tak, jak ho navrhla Marie Montessori. Proto jsou její studenti nejen z Čech, ale i z okolních zemí. V Čechách jsou Montessori školky a třídy prvního stupně ZŠ již celkem rozšířené. Unikátní však je realizovat podle tohoto konceptu i vzdělávání na druhém stupni. Studenti ve věku od 12 do 15 let  zde pečují o vše, co se jich týká. Většinu týdne zůstávají ve škole i přes noc v domově mládeže. Vzdělávají se v akademické oblasti, kterou propojují s praxí, a získávané znalosti rovnou aplikují. Dospívající se kompletně starají o svou komunitu: nakupují si, vaří, uklízejí, perou, pečují o slepice, pěstují ovoce a zeleninu a pracují na tom, aby brzy měli i včely.