Ondřejovská hvězdárna a Čeljabinský meteor

Na okraji obce Ondřejov se nachází hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Ondřejovská hvězdárna je známa nejen mezi odborníky, ale s oblibou ji navštěvují turisté z celé republiky. Je umístěna ve výšce 550 metrů na kopcích Manda a Pecný, uprostřed krásné přírody Středočeské vrchoviny. Ondřejovská hvězdárna získala celosvětovou proslulost díky objevu řady asteroidů a meteorů. Mezi významné úspěchy astronomů z Ondřejova patří například určení dráhy a původu Čeljabinského meteoru, který dopadl na Zemi 13. února 2013. Ondřejovská observatoř byla první ze všech světových hvězdáren, která meteor zachytila už ve výšce 92 km nad zemí a sledovala ho až do jeho dopadu. 

Oddělení meziplanetární hmoty se zabývá především pozorováním meteorů, ale věnuje se i kometám a některým asteroidům. Toto oddělení je centrem evropské bolidové sítě a zpracovává naměřená data ze 7 států. Spravuje síť 10 kamerových stanic pro sledování meteorů (bolidů) po celé republice. Meteory nesleduje pouze opticky, ale využívá i meteorický radar a optický teleskop. Jiné oddělení se věnuje výzkumu hvězd a ke své práci používá především největší dalekohled v České republice – reflektor se zrcadlem o průměru 2 m (instalován v roce 1967). Zejména zapojení Ondřejovské observatoře do mezinárodního výzkumu přineslo požadavek na spolehlivé napájení elektrickou energií celého areálu. Protože obě pracoviště jsou od sebe vzdálena asi 1200 metrů, bylo rozhodnuto instalovat dvě záložní energocentra. Volba padla na bezbateriová energocentra od divize Energetické systémy Zeppelin CZ.
Dalekohledy pro sledování meteoritů a oddělení výzkumu hvězd s „dvoumetrovým“ reflektorem jsou zálohovány energocentrem NZ2® v kontejnerovém provedení. Energocentrum NZ2® se skládá z elektrocentrály Cat® GEH 275 o výkonu 275 kVA, která je doplněna rotačním zdrojem UPS Cat® 250i o výkonu 250 kVA. Součástí energocentra je i vzduchotechnika, palivový systém, systém odvodu spalin, rozvaděč automatického startu a řízení celého energocentra.
Sluneční oddělení je zálohováno energocentrem DC2®. Tento záložní zdroj se konstrukčně liší od energocentra NZ2® tím, že používá standardní zdroj UPS, ale opět s bezbateriovým zásobníkem energie UPS Cat® 250. Srdcem energocentra je elektrocentrála Cat® GEH 220 o výkonu 220 kVA, doplněná o standardní zdroj UPS Eaton 9355 o výkonu 160 kVA a dalším příslušenstvím. Součástí dodávky Zeppelin CZ byla
i instalace, nezbytné terénní úpravy a připojení energocenter do hlavní rozvodny hvězdárny.
„Použití bezbateriových zásobníků energie (setrvačníků) bylo pro instalaci energocenter v ondřejovské hvězdárně nezbytné“, říká František Nový z divize Energetické systémy, který za projekt zodpovídá. „Obě energocentra jsou instalována ve speciálních kontejnerech mimo budovy ústavu, a jsou vystavena různým povětrnostním vlivům. V podmínkách, kde se venkovní teplota pohybuje mezi minus 20°C a plus 40°C, není možné provozovat běžné záložní zdroje s bateriemi“.  Dalším požadavkem byla maximální provozní spolehlivost a minimalizace obsluhy. Moderní hvězdárny dnes fungují tak, že pozorovací technologie jsou plně digitalizovány, a astronomové posléze vyhodnocují data, která se „nahrála“ během předchozí noci.
Zeppelin CZ s.r.o.
Divize Energetické systémy
Lipová 72
251 70 Modletice
Tel. 266 015 331
www.zeppelin.cz