PRŮZKUM TVRDÍ: Druhý jazyk by se děti  měly učit od 3 let

Kdy je nejlepší začít se učit druhý jazyk? Češi mají jasno. Podle téměř poloviny z nich je to nejdříve od 3 let věku jejich dětí. Něco málo přes pětinu Čechů si pak myslí, že by se jejich děti měly začít učit druhý jazyk již od narození. Data vyplývají z aktuálního průzkumu sítě výukových klubů angličtiny pro děti Mortimer English Club. Podle mnoha odborných studií je pro děti nejlepší, když se začnou učit cizí jazyk kolem druhého roku věku. Z průzkumu dále vyplynulo, že více než polovina dotázaných dospělých Čechů považuje za hlavní důvod, proč by se měly děti začít učit cizí jazyk to, aby mohly v budoucnu studovat v zahraničí.

„Jako další důležité důvody jsou podle rodičů možnost dosáhnout vyššího vzdělání a schopnost domluvit se při cestování. Čtvrtina rodičů dopřává dětem studium cizího jazyka, v tomto případě angličtiny proto, aby neměly problémy s jazykem ve škole,“ uvedla Kateřina Dřízhalová, majitelka anglického centra Mortimer English Club Říčany, které v Říčanech působí již téměř 9 let. On-line průzkumu, který se uskutečnil v listopadu loňského roku, se zúčastnilo na 150 rodičů studentů Mortimer English Club v celé České republice.
Pro děti je nejlepší začít se studiem angličtiny mezi 2 a 4 rokem
Podle studie vědců z londýnské King’s College London a americké Brown University na Rhode Islandu je pro děti nejlepší začít studiem angličtiny mezi 2 a 4 rokem věku. Vědci studovali 108 dětí s normálním vývojem mozku ve věku od jednoho do šesti let. „Naše práce naznačuje, že mozkové okruhy spojené s jazykem jsou flexibilnější do čtyř let věku,“ řekl jeden z autorů studie Jonathan O’Muircheartaigh.
Kurzy pro malé děti by měly být zábavné
Podle Kateřiny Dřízhalové je důležité, aby se při výuce jazyka v takto raném věku přistupovalo k dětem tak, aby pro ně seznamování s novým jazykem bylo spíše hrou než drilováním. „Kurzy pro takto malé děti by měly být zábavné a interaktivní. Děti by měly poznávat nové věci prostřednictvím písniček, říkanek nebo her. V konceptech, které se na kontinuální a systematickou výuku cizího jazyka u dětí zaměřují, by se měla využívat metoda učení se mateřskému jazyku,“ říká Kateřina Dřízhalová.
Devadesát procent dotázaných rodičů preferuje angličtinu
Mezi dalšími výstupy průzkumu je například to, že Češi více než z 85 procent berou mimoškolní výuku angličtiny svých dětí jako další vzdělávání. Pouze pro necelých 9 procent jde o zábavu pro jejich děti. Podle 90 procent dotázaných by se měly děti jako druhý jazyk učit angličtinu. Dvě procenta dotázaných pak preferují čínštinu a jen 1,4 procenta němčinu, francouzštinu či španělštinu.
Výuku zajišťují certifikované lektorky
Koncept klubů angličtiny Mortimer English Club vznikl před 20 roky v Německu, odkud se rozšířil do zhruba 20 zemí světa, včetně České republiky. V současné době funguje u nás zhruba 25 poboček. „Drtivá většina dětí u nás začíná s angličtinou kolem tří až čtyř let věku. Máme ale připravené i kurzy pro 18měsíční děti. Kurzy jsou návazné až zhruba do 18 let věku dítě. Přičemž výuku zajišťují certifikované lektorky,“ dodává Kateřina Dřízhalová.

Mortimer English Club v návazných kurzech podle speciálně vyvinuté metodiky a pomůcek, včetně učebnic a poslechových CD v Česku navštěvuje každý rok zhruba 1000 studentů.
* Mortimer English Club umožňuje také dětem po absolvování přibližně 3 návazných kurzů složit Cambridgskou zkoušku YLE, která patří mezi nejprestižnější mezinárodní certifikáty. Studenti Mortimer English Clubu dosahují v těchto zkouškách výrazně nadprůměrné výsledky.
* Mortimer English Club se v Česku rozvíjí formou franchisingu, kdy si ženy-podnikatelky zakládají a budují vlastní anglické kluby.

Pokud se chcete dozvědět více o kurzech a dalších doplňkových akcích, nebo se rovnou do některého z kurzů zapsat, podívejte se na webové stránky www.anglictina-ricany.cz nebo na www.facebook.com/anglictinaricany. Nebo si napište o více informací na ricany@mortimer-anglictina.cz, případně volejte na 602 663 910. Adresa: Mortimer English Club, Jiráskova 1519, Říčany