Rozhovor s nejlepší českou lyžařkou Šárkou Strachovou 2/2018

Šárka Strachová patří mezi nejúspěšnější závodnice v historii českého alpského lyžování. Během své kariéry vystoupila na stupně vítězů sedmnáctkrát. Loni na posledním závodu Světového poháru v alpském lyžování v Aspenu ukončila svou kariéru v situaci, kdy patřila do elitní sedmičky slalomářek – mezi světovou špičku.

S kariérou jste skončila loni v březnu. Jak dlouho ve vás toto rozhodnutí dozrávalo? Jaké jste cítila emoce? Co vám pomohlo správně se rozhodnout?
Během mé sportovní kariéry se naskytlo několik momentů, které se nabízely jako vhodný okamžik pro ukončení kariéry. Ať už to byly mé vážné zdravotní problémy v roce 2012 nebo zisk bronzové medaile, kterou jsem vybojovala po svém návratu mezi světovou špičku na mistrovství světa v roce 2015. Po každé ve mne ale převládal pocit, že mám ještě u vrcholového sportu zůstat. Nebyla to touha po dalších medailích a úspěších co mne motivovalo pokračovat ale pocit, že se díky vrcholovému sportu mohu ještě něco naučit, ještě něco poznat. Vnitřní pocit, že mohu tuto životní kapitolu se vším všudy uzavřít nastal až během loňské zimy. O to jednodušší toto rozhodnutí bylo. Nebyla jsem k němu nucena okolnostmi, jako je třeba dlouhodobě špatná výkonnost nebo vážné zranění. Poslední závod na finále světového poháru v Aspenu ale samozřejmě emoce doprovázely.
Čemu se nyní věnujete?
Rozhodně jsem si po skončení sportovní kariéry nemusela lámat hlavu, co s volným časem či prázdným prostorem :-). Jednu kapitolu života jsem uzavřela a rovnýma nohama skočila do nové. Již v roce 2015 jsem společně s manželem založila kliniku celostní terapie a sportu, které se od loňského jara věnuji na plný úvazek. Díky této práci mohu sdílet a předávat ostatním své zkušenosti, které jsem během své kariéry nasbírala, a které se točí především kolem přístupu k lidskému tělu. Výjimečnost kliniky je především ve složení nabízených služeb a týmové práci terapeutů. Nezaměřujeme se jen na vrcholové sportovce. Pracujeme především s „normálními“ lidmi, ať už sportovně aktivními či nikoli, které trápí akutní nebo dlouhodobé obtíže. A to na fyzické i psychické úrovni. Učíme naše klienty, že být zdravý, neznamená jen žít bez bolesti, ale především žít s radostí.
Vrcholový sport je především o hlavě. Kdy nastal ten okamžik, kdy jste poznala, že se musíte naučit vnímat sebe sama a okolní svět jinak?
Je to především o zkušenostech a o tom, jak na sobě kdo pracuje a chce se rozvíjet a posouvat dál. V osmnácti nebo dvaceti jsem sebe i okolní svět vnímala úplně jinak než o pět let později a úplně jinak než teď. Je to přirozený vývoj. Důležité je nebát se udělat chybu. Díky chybám se můžeme poučit a posunout dál, stereotyp nás zastaví na místě. Věřím, že já sama si nesu zodpovědnost za svůj život a udávám jeho směr. Nejlepší cesta jak toto předávat ostatním je, tím co děláte, jak žijete, uvažujete, jak se chováte … Díky tomu můžete své okolí inspirovat.
Kam nyní jezdíte lyžovat? Stojíte normálně ve frontě?
Musím se přiznat, že od posledního závodu na konci loňského března v Aspenu, jsem na lyžích nestála. Klasická zimní dovolená nás letos teprve čeká. Mými oblíbenými destinacemi jsou střediska v Rakousku. Například Reiteralm, který byl i takovým mým druhým domovem během mé sportovní kariéry. Kažodpádně se moc těším. Budu ten naprosto klasický turista, který půjde na půl devátou na sjezdovku, vystojí si frontu apod. 🙂
Jak vidíte české lyžování? Neuvažovala jste o tom, že byste sama trénovala?
Mezi úplně mladými sportovci se zatím dostatečně neorientuji, abych mohla říct, že tam vyrůstá nějaký nový závodník či závodnice, kteří se mohou dostat až do světové špičky. V současné době máme několik závodníků, kteří mají na to, aby se dostávali pravidelně do druhého kola světového poháru. Bohužel umístění na stupních vítězů jsou zatím v nedohlednu. O sobě v roli trenérky rozhodně neuvažuji.
Jste nyní šťastná?
Myslím, že člověk nemůže být neustále šťastný. Jsem velmi spokojená, radostná, těším se na nová dobrodružství, která mne čekají a často mne zaplavuje pocit štěstí.
ÚSPĚCHY ŠÁRKY STRACHOVÉ
* 15 sezón ve Světovém poháru závodila Šárka Strachová. Za tu dobu nastoupila do 236 závodů, z nichž dva vyhrála (Aspen 2008 a 2009).
* 9 mistrovství světa se účastnila, ve slalomu získala čtyři medaile. Světovou šampionkou se stala v roce 2007 v Aare.
* 3 zimní olympijské hry zažila (Turín 2006, Vancouver 2010, Soči 2014). V Kanadě skončila bronzová ve slalomu.