Zápraží 1-2-2022

A máme tady první  číslo časopisu Zápraží v roce  2022!
Čeká na vás spousta zajímavých článků a informací z našeho kraje, nechybí ani oblíbená švédská křížovka. Přejeme příjemné čtení…

Rozhovor:
Zbyšek Pantůček –  jméno, které mnozí znají a umí si ho spojit s hlasem. Z. Pantůček však není jen vynikajícím dlouholetým dabérem, ale také nadšeným divadelním hercem a talent zdědil i co se zpěvu týká.

Tradice:
Únorové zvyky, to je především období masopustu, ale přidejme k tomu ještě alespoň Hromnice, sv. Matěje, doplňme pranostikami na tento čas a  čtení na zimní únorový večer máme před sebou.

Osobnost regionu:
A. R. Nykl – posledním, třetím dílem ukončujeme netradiční životní osudy polyglota, který  pocházel z Černokostelecka, ale  ve světě se neztratil. Připomínáme, že předchozí díly je možné si přečíst v našem archivu, kde naleznete, v podobě *pdf, jednotlivá čísla v rámci předchozích ročníků.

Studium:
Přijímací zkoušky na střední školy a další obory se blíží (duben), termín podání přihlášek je k 1. březnu, tak nezapomeňte!

Aktuálně:
Mikešova školka na Tehově – nejen  přihlášky na střední školy, ale je už čas myslet také na  zapsání dětí do školek, zadat přihlášku na další školní rok
ZUŠ Říčany – nadaných dětí je třeba si nejen vážit, ale také se jim věnovat. Rozhovor s žákem ZŠ a ZUŠ Matějem Korytářem, talentovaným klavíristou.
OÁZA Říčany pořádá také letos svou tradiční letní tenisovou školu, letos  bude v jejím rámci i tenisový kemp s Karolínou Plíškovou.
SKC Ondřejov nabízí pestrou škálu vyžití, jednou z lektorek je zde i Kristina Bosáková, věnující se lekcím sebeobrany a karate.
Poradny –  (finance) připomínáme blížící se termíny pro odevzdání daňových přehledů a (kynologie) přidali jsme i rady od chovatelky psů zaměřující se také na jejich výchovu a výcvik.
Knihovnice a archivářka města Mnichovic nám zaslala výzvu ohledně  uchování historie Mnichovic, doplnění informací, poskytnutí materiálů.
Loni vzniklo Ekocentrum Vrátkov, kteé sídlí na vrátkovské myslivně a jehož provozovatelem je město Český Brod.