O nás

Zápraží je…

  • Zápraží (…) dlážděný zvýšený chodník (o šířce 1 až 2 m), upravený z hlíny a kamene podél nádvorní části stavení, nadkrytý přečnívající střechou, podpíranou v některých oblastech na okrajích sloupy. Místy (…) bývá zvýšené zápraží opatřeno i zábradlím. Ze zápraží vedou vstupy do obydlí a hospodářských prostor, takže umožňuje komunikaci mezi obytnou a hospodářskou části rolnické usedlosti, a je proto součástí domového půdorysu. Prostor zápraží sloužil též k besedám a různým pracím (…).
    Zdroj: http://www.lidova-architektura.cz

  • Zápražím je ovšem označována také oblast, která sice není součástí Prahy, ale s Prahou bezprostředně sousedí. Tedy i kraj, ve kterém bydlíme a působíme, náš kraj jihovýchodně od Prahy.

  • Zápraží je proto název našeho regionálního časopisu, pro který právě nastává jeho osmnáctá sezóna. Ano, tak dlouho již existuje. Jeho první číslo vyšlo v roce 2007 a od té doby měsíčník absolvoval řádku proměn, ať již vizuálních, obsahových nebo na pozicích vlastníků, pracovníků a spolupracovníků.

Najdete nás také na
FB  

Kde se vzalo Zápraží?
Časopis Zápraží, jehož první číslo pod tímto názvem vyšlo v květnu 2007, plynule navázal na periodikum Patriot, které náleželo pod MAS Říčansko. Také Zápraží bylo v prvních letech vydáváno pod hlavičkou této organizace. Jak se uvádělo v tiráži: ZÁPRAŽÍ časopis pro občany Ladova kraje a okolí, Průhonicko, Kolovraty a Uhříněves. Původní název PATRIOT. Vydává nezisková organizace MAS Servis Říčansko, o.s.
Od září 2012 došlo ke změně – časopis přešel do soukromých rukou, vydavatelem se stala Zápraží s.r.o. V tiráži se již také změnilo označení oblasti: ZÁPRAŽÍ, časopis pro obyvatele kraje jihovýchodně za Prahou.

Na jaře 2020 pak časopis převzal náš současný tým, nevelký, ale pracovitý :o)  Byl upraven obsah časopisu, zavedeny redakční rubriky, pravidelné rozhovory, přidána křížovka. Sídlo časopisu najdete již několik let v Doubravčicích poblíž Kostelce n. Č. lesy, klasickou kamennou kancelář/redakci  však nemáme, u nás se pracuje tzv. z domova.

Zapojit se do činnosti  měsíčníku a stát se pravidelným či občasným přispěvovatelem časopisu může každý, kdo má zájem… stačí nás kontaktovat, domluvit se.
Redakcí nevyžádáné rukopisy, fotky, kresby se nevracejí.


HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY – PLATNÉ DO ODVOLÁNÍ!
Pro občasnou i pravidelnou činnost hledáme  spolupracovníky na pozici inzertního poradce (pouze na DPP nebo IČO). Znalost regionu Zápraží a okolí (Praha, Benešov, Zásmuky, Uhlířské Janovice, Český Brod) vítána, ale není podmínkou. Provize za zprostředkování, bonusy po zapracování dle dohody.


 

PATRIOT ROČNÍK 1, ČÍSLO 1
(náhled titulní stránky)
datum vydání: listopad 2000
formát: novinový střední, berliner 470 x 315 mm
počet stran: 8
ZÁPRAŽÍ ROČNÍK 1, ČÍSLO 1
(náhled titulní stránky)
datum vydání: květen 2007
formát: A4
počet stran: 40

ZÁPRAŽÍ ROČNÍK XIV. , ČÍSLO 7-8/2020
(náhled titulní stránky)
datum vydání: 1. července 2020
formát: A4
počet stran: 32

ZÁPRAŽÍ ROČNÍK XVII. , ČÍSLO 12/2023
(náhled titulní stránky)
datum vydání: 30. listopadu 2023
formát: A4
počet stran: 32