Nemám pocit, že jsem toho v životě udělal málo. Dělám už jen to, co mě baví.
Do mého povědomí se Tomáš Töpfer nesmazatelně zapsal kupodivu ne divadelní či seriálovou rolí, ale tím, že mě kdysi slušně „seřval“. Já byla …náctiletá servírka-brigádnice a on začal právě spolu s bratrem provozovat v Praze hostinec U Kalicha. A ten tác s talíři prostě nějak podklouzl… Od té doby se mnohé změnilo; Tomáš Töpfer oplývá mnoha dalšími aktivitami, žije v našem regionu na Zápraží a já ho dnes vnímám především jako úspěšného muže a oblíbeného herce.
Pojďme se ale na chvíli ještě vrátit zpět do doby, kdy jste v restituci převzali dům v ulici Na Bojišti. Co Vás vlastně přivedlo k rozhodnutí neprodat, nepronajmout, ale provozovat restauraci?
To bylo docela jednoduché. Bratr byl celý život hospodský, ale tak velkou restauraci nechtěl. Přemluvil jsem ho já s tím, že mu udělám zázemí, postarám se o účetnictví a daně. Musel jsem se všechno za pochodu učit. Navíc se v té době daně měnily. Musel jsem si snížit úvazek na polovinu v Divadle na Vinohradech, kde jsem byl jako člen hereckého souboru. Jiřina Jirásková mně vyšla vstříc a dalo se to nakonec zvládnout. Dnes už je bratr v penzi a hospodu vede jeho syn.
Na tu historku s tácem už si nepamatuju, ale jsem si jist, že jsem neřval. Asi jsem se zlobil. Řvaní na personál není můj styl a nepraktikuju jej ani jako ředitel divadla. Nic si z toho nedělejte. Nešikovných brigádnic se U kalicha vystřídalo hodně :o)
V té době začala, zvláště díky seriálům (mj. Život na zámku), vzrůstat Vaše divácká popularita. Je známá tvář výhodou nebo Vám život spíše komplikuje?
Popularita je věc velmi dočasná. Navíc někdy život spíše komplikuje. Když zrovna běžíte každý týden v televizi, tak ztrácíte své soukromí. A výhody? Takřka žádné. Popularita vás nezachrání třeba před pokutou za překročení rychlosti. Zrovna nedávno mě zastavili policisté. Měli velkou radost, že mě poznali a se stejnou radostí mně dali pokutu.
Herci si někdy postesknou, že jedna seriálová role u diváků přebije spoustu jiných jejich zajímavých a kvalitních divadelních rolí, nebo dokonce herce zaškatulkuje. Máte také takovou zkušenost?
S tím jsem se dávno smířil. Když odehrajete například 100 úspěšných a vyprodaných repríz na Vinohradech, tak vás uvidí nějakých 60 000 diváků. Jeden díl úspěšného seriálu uvidí najednou třeba 900 000 lidí za jediný večer.
Jste všestranně aktivní, ale i ve své profesní herecké branži jste rozkročen poměrně doširoka. Působíte jako divadelní, filmový i seriálový herec, zapomenout nelze ani na rozhlas, jste i režisér, ředitel divadla, pedagog. Vším jste chtěl být a jste tím rád?
To co jste vyjmenovala, nedělám většinou současně. Tak to z venku jen vypadá, že toho stihnu hodně, ale ve skutečnosti mám, jako každý omezenou kapacitu. S pokročilým věkem mám jednu velkou výhodu. Dělám už jen to, co mě baví.
Zvládáte být k sobě také sebekritický?
Myslím, že mně to moc nejde. Sobě umím odpustit velice rychle i to, co bych jiným zazlíval. Ale v tom se, myslím, neliším od většiny lidí.
Máte před sebou svou devátou sezonu na pozici ředitele Divadla na Vinohradech. Vyrovnáváte se s nelehkou situací z minulých měsíců, ale současně plánujete budoucnost. Co v DnV připravujete?
Dramaturgický plán je hotov a diváci se mohu těšit na Český román – dramatizaci románu Olgy Scheinpflugové. Hned na začátku října bude mít premiéru dnes už legendární Balada pro banditu s Markem Lamborou v titulní roli a v listopadu klasická komedie Slaměný klobouk. Dále plánujeme uvedení adaptace Jiřího Křižana Je třeba zabít Sekala, podle stejnojmenného filmu. A na jeviště se vrátí po mnoha letech i klasika Obchodník s deštěm. Další tituly jsou ve stádiu příprav. Na repertoáru zůstávají divácky úspěšné inscenace např. Sňatky z rozumu, Pygmalion, nebo Návštěva staré dámy (pozn. red. ústřední dvojicí je zde T. Töpfer a D. Veškrnová Havlová).
Zahrajete si jako ředitel divadla tak často jak byste chtěl, nebo už nezbývá čas?
Což o to. Čas by ještě zbýval, ale mnoho nabídek uměleckého šéfa a režisérů odmítám. Přenechávám prostor mladším, talentovaným kolegům. Zkouším zhruba jen jednu roli ročně.
-ak-
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU ZÁPRAŽÍ (9/2020)