Poklady malíře Gustava Kruma v černokosteleckém muzeu

Český malíř a ilustrátor Gustav Krum (1924-2011) pocházel z Jihlavy, a přestože mnohým možná jeho jmén tolik neřekne, stačí, aby zahlédli některou z jeho kreseb a budou vědět. Gustav Krum proslul především jako ilustrátor dobrodružných knih, a kdo někdy četl “mayovky”, bude už vědět. Jeho doménou byla perokresba, ale během života vytvořil i mnoho akvarelů, temperu a barevných kvašů.

V roce 1954 získal za cyklus kreseb k románu Henryka Sienkiewicze Křižáci hlavní cenu Akademie a čestný rok studia. Účastnil se studijních cest do Německa, Rakouska, Francie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska.
V roce 1996 požádali Gustava Kruma zástupci jihlavské radnice o vytvoření cyklu barevných listů z historie města. Cyklus 25 barevných listů – temper a akvarelů formátu 37×56 cm je poctou městu, dnes ho můžete vidět v rámci stálé expozice v  prostorách Brány Matky Boží v Jihlavě.

Více o díle a životě vynikajícího malíře Gustava Kruma naleznete třeba ZDE

Výstavu s názvem Poklady malíře Gustava Kruma pořádá Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy, navštívit ji lze od  4. ledna do 27. února  2023, vždy ve čtvrtek, pátek a sobotu od 10 -12 h a od  13- 16 h.

 

Jedna z ilustrací mapující také historii Jihlavy.