Semínkovny v regionu

S nástupem jarní zahrádkářské sezóny je opět vhodné se zmínit o  zajímavém počinu, který postupně opanovává jednotlivé lokality… zakládání  a udržování semínkoven.
Semínkovna slouží k bezplatnému sdílen semen okrasných a užitkových rostlin mezi fyzickými osobami z vlastní sklizně a semen rostlin, pěstovaných bez umělých hnojiv a chemických postřiků. Není určena ke sdílení přebytků semen geneticky modifikovaných rostlin a jejich odrůd a ke sdílení osiv rostlin, klasifikovaných zákonem č. 167/1998 Sb. jako návykové látky, ani pro právnické osoby a komerční využití semen. Nesmí nabízet osivo odrůd, které jsou vlastnictvím držitele šlechtitelských práv, bez souhlasu tohoto majitele.

Jako první na Praze–východ  vznikla  semínkova ve Strančicích (2017). Najdete ji
 v prostorách SK Paluba. (vchod roh Zahradní a Revoluční ulice) Odpovědná osoba: H. Jarošová, spolek Na Vlnách z.s. Info na www.navlnachzs.cz

V dalších sezónach se začali objevovat nové. Např. nedávno zde zmíněná semínkovna v Mnichovicích – pokud rádi pracujete na zahrádce a sázení, pletí a kypření půdy je vaší láskou, zavítejte do nové Semínkovny v Informačním centru v Mnichovicích. Pravidla “půjčení” semínek bylinek či zeleniny se dozvíte na místě, ale platí, že tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni vaší zeleniny myslete na sdílení sklizených semínek v semínkovně. Zajímavá je také  originálně pojatá (ve spojení s knihobudkou), semínkovna v Doubravčičích.
Víte o dalších? Dejte nám vědět!