Břežanský hřbitov oceněn v soutěži Grand Prix architektů 2017

Ve Veletržním paláci v Praze byly vyhlášeny výsledky soutěže Grand Prix Architektů 2017 – Národní cena za architekturu. Břežanský hřbitov autorů Zdeňka Sendlera a Václava Babky získal 1. místo v kategorii krajinná architektura.
Posláním soutěžní přehlídky Grand Prix architektů je prezentace současné kvalitní architektury vznikající v České republice. Pořadatelem soutěže je Obec architektů. Ze soutěže si břežanský hřbitov odnesl od poroty toto hodnocení: “Architekt tohoto projektu vytvořil krásnou krajinu a podařilo se mu převrátit pojetí hřbitova do podoby kouzelného prostoru.”
Nový hřbitov v Dolních Břežanech tvoří přirozenou součást komponované krajiny. Nachází se na západním okraji obce a veřejnosti slouží od května 2016. Samotný hřbitov je situován kolem středu kříže tvořeného dvouřadou lipovou alejí. Přírodní hřbitov je vymezen kamennými zídkami a habrovými stěnami, které mají tvar kruhových výsečí a stáčejí se kolem středu kříže. Na tyto zdi navazují čtyři uzamykatelné kovové brány se skleněnou výplní. S ohledem na místní historii nese projekt multikulturní symboliku a snoubí se tu keltské i křesťanské motivy.
„Obec o zřízení hřbitova usilovala řadu let. Pro realizaci jeho návrhu jsme zvolili kvalitní zahradní architekty Zdenka Sendlera a Václava Babku, se kterými jsme dělali také úspěšné projekty Keltského a Mlynářského parku. A stejně jako břežanské parky i projekt hřbitova odbornou veřejnost nadchl a sbírá řadu ocenění. Samozřejmě nás tyto úspěchy těší a dále posouvají renomé Dolních Břežan. Rád bych také zmínil, že tyto projekty jsou velkým přínosem pro širokou veřejnost, která díky jejich realizaci získala kvalitní veřejnou zeleň. V případě parků a hřbitova jde celkem o 10 hektarů,“ sdělil Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany.