Pod běžkaři se na Jevanském rybníce prolomil led. K jejich záchraně hasiči využili policejní vrtulník

Trojice běžkařů vyrazila v neděli ( pozn. 3.12.2023) odpoledne na Jevanský rybník v Jevanech na Praze východ. Trojice podle všeho neodhadla tloušťku ledu a nejspíš se domnívala, že tenký led unese váhu člověka.

Pod běžkaři se však, přibližně uprostřed rybníka, led prolomil. Jeden ze sportovců se dokázal sám dostat na břeh, zbylí dva však skončili ve vodě.

Na místo okamžitě vyjely nejbližší dostupné hlídky Policie ČR, včetně velitele policie, dále jednotka HZS SČK ze stanice Říčany, dobrovolná jednotka hasičů z Jevan a jednotka HZS Praha ze stanice Modřany se svými potápěči. Záchranná služba na místo vyslala své pozemní posádky. Z Prahy pak do Jevan vzlétl vrtulník Letecké služby Policie ČR s hasiči – leteckými záchranáři na palubě.

Hasiči se ihned po příjezdu na místo, mimo jiné za využití suchých obleků, nastavovacích žebříků, či paddleboardu, dostali k mužům v nesnázích. Protože by ale, vzhledem ke stále se propadajícímu ledu, byla jejich záchrana přímo po ledu obtížná, byla zvolena záchrana pomocí letecké techniky, policejní vrtulník totiž mezitím dorazil na místo.

Pomocí palubního jeřábu byl dolů spuštěn hasič – letecký záchranář, který následně provedl záchranu obou běžkařů. Vrtulník poté přistál v Jevanech, kde byli oba běžkaři předáni do péče záchranářům. Ti podchlazené muže vyšetřili a převezli je do říčanské nemocnice. Tamtéž byl převezen jeden ze zasahujících hasičů, a to k dalšímu vyšetření v souvislosti s jeho podchlazením.

Potápěči pražských hasičů pak z vody vylovili část běžkařského vybavení.

Zdroj článku: https://tydenikpolicie.cz/po-bezkari-se-na-jevanskem-rybnice-prolomil-led-k-jejich-zachrane-hasici-vyuzili-policejni-vrtulnik/