Rozhovor s muzikálovou zpěvačkou Míšou Noskovou 3/2018

Míša Nosková se v současné době řadí mezi naše nejlepší muzikálové zpěvačky a jde z role do role. Zpěvu se přitom začala věnovat až ve svých osmnácti letech a jak sama přiznává, vůbec nebyla talent. Za jejím úspěchem stojí velká vůle a píle.

Vy jste skutečně jako malá nenavštěvovala žádnou hudebku?
Ne. Ráda jsem zpívala, ale byla jsem na úrovni ostatních dětí. Nic zvláštního. Rozhodně ve mně nikdo nemohl ani náznakem vidět talent. No a pak jsem se v osmnácti jednoho dne vzbudila a řekla si, že se chci stát zpěvačkou.
A jak to bylo dál?
Šla jsem na jeden konkurz, ale v půli písničky mě zastavili, protože jsem zpívala tak falešně, že se to nedalo poslouchat. Já se však nenechala odradit a naopak si řekla, že se tedy naučím zpívat pořádně. A začala jsem intenzivně navštěvovat hodiny zpěvu. Pak jsem dostala nabídku od jedné kapely, která hrála na zábavách. Sice to nebyl žádný vyhraněný styl, ale mě to bavilo a hráli jsme velmi často. Když sečtu koncerty a lekce, tak jsem v tomto období zpívala i šest hodin denně. Jsem zářným příkladem, že silná vůle a pracovitost zmohou všechno.
Rozhodla jste se studovat JAMU. Vzali vás na poprvé?
Nevzali! Ale opět jsem se nenechala odradit a na podruhé to dopadlo. Měla jsem štěstí na paní profesorku Krátkou, která byla skvělá a učila klasický zpěv. Přesněji klasické vedení tónu, a to mi dalo strašně moc. Ze začátku ze mne byla nešťastná. Měla jsem špatnou techniku, snažila se všechno „uřvat“ a do toho hlasivky velmi namáhala, protože jsem se nechtěla vzdát víkendového hraní s kapelou. S pokorou děkuji za své hlasivky, které už vydržely opravdu hodně!
Ale studium jste nedokončila…
Byla jsem úspěšná v druhém ročníku soutěže SuperStar, díky tomu přišla nabídka hudebního divadla Karlín do muzikálu Jekyll a Hyde… Věci pak dostaly rychlý spád a na školu už nebyl čas.
Je pro úspěšnou kariéru důležité na sobě stále pracovat?
To je základ. A také je dobré podívat se, jak dělají velké muzikály ve světě. I když jsou české muzikály na dobré úrovni, stále máme co dohánět. Pro moji kariéru byl důležitý pobyt v New Yorku na Brodwayi a také v Londýně, kde jsem se seznámila se skvělou hlasovou poradkyní. Létám za ní pravidelně každý měsíc a mám radost, že se přiletí podívat na můj narozeninový koncert 22. března.
Nemrzí vás, že neděláte svoje písničky? Že jste se zaměřila jen na muzikály?
Někdo může říci, že jsem vsadila na jistotu a stálý příjem, jenže já mám muzikály skutečně velmi ráda. Poslouchám je i doma, v autě, všude… Sleduji novinky ve světě, znám muzikály, o kterých tady nikdo vůbec neslyšel. Vyzkoušela jsem si i jiný styl – měla jsem rockovou kapelu v Německu, ale nenaplňovalo mě to. Muzikály mě baví více, takto jsem šťastná.
Není škoda, že někdy dostávají přednost před talentovanými muzikálovými herci „známá jména“?
Co na to říci… Je to pravda, ale producenti a tvůrci muzikálů jen plní přání návštěvníků. Lidé zkrátka chodí „na jména“ – až potom je zajímá hudba, příběh. Sebetalentovanější neznámý zpěvák diváky bohužel nepřitáhne. Ve světě je to jiné, i když i tam rádi nasazují osvědčené hvězdy.
Co nyní připravuje?
Hraji v Plese upírů a finišujeme se skvělým rodinným muzikálem Královna Kapeska, který bude mít premiéru 7. března v Divadle Hybernia v Praze. Královna Kapeska je volným pokračováním úspěšného muzikálu Kapka medu pro Verunku. Tyto muzikály jsou unikátní tím, že je vytvořil český tým v čele se scénáristy manžely Pixovými. Je to originální pohádkový příběh, který je určen především pro děti. Ale samozřejmě se pobaví i dospělí. S tím se počítá :-).
Hrajete hlavní roli královnu Kapesku?
Tu jsem hrála v „Kapce“ – alternovala jsem například s Bárou Basikovou, ale nyní si s chutí zahraji vílu Lesanku. Sice nebudu mít tak nádherný kostým jako královna, ale zase si s Lesankou užiju spoustu legrace. Je to opravdu vtipná role a věřím, že si ji děti oblíbí.