Rozhovor s šéftrenérem hokejové reprezentace Vladimírem Vůjtkem 5/2016

Česká hokejová reprezentace v rámci příprav na MS v Rusku absolvovala minulý měsíc několikadenní soustředění na zimním stadionu ve Velkých Popovicích. Trenér Vladimír Vůjtek měl k dispozici první výběr hráčů, kteří budou bojovat o místo v reprezentaci. Do příprav se zapojili nejen hráči, kteří již mají s reprezentací zkušenosti, ale i úplní nováčci. „Začátek je vždy složitější, protože máme k dispozici pouze hráče, kteří již svoje soutěže dohráli a kádr se bude hodně měnit,“ vysvětluje trenér Vůjtek. „Ale to je standardní situace a vypořádat se s ní musíme nejen my, ale i naši soupeři, kteří také čekají na posily z NHL. Takže nezbývá než čekat, jak se našim hráčům bude v Americe dařit. Základní část NHL skončila 10. dubna a někteří čeští hokejisté budou dál bojovat v play-off. Pokud jejich kluby vypadnou a hráči mají o reprezentaci zájem, stejně nemáme vyhráno, protože musí projít lékařskou prohlídkou. Rozhodnutí lékaře znemožnilo start na MS například brankáři Ondřeji Pavelcovi z Winnipegu. A to je obrovská ztráta! Volali jsme si a prý seděl čtyři hodiny na kontrole a jejich lékař mu kvůli pohmožděnému kolenu start na MS nedoporučil.

Kteří brankáři Pavelce nahradí?

S týmem se připravují Dominika Furcha, Jakub Kovář a Pavel Francouz. A samozřejmě budeme sledovat, jak se bude vyvíjet situace v NHL, protože máme zájem o Petra Mrázka z Detroitu a Michala Neuvirtha z Philadelphie. Není ale vyloučeno, že by šanci dostal i Jakub Štěpánek, jenž dovedl Bern do finále švýcarské ligy.

Můžete jmenovat hráče z NHL, kteří již účast na MS potvrdili?

Svolení od klubu i lékařů obdrželi Tomáš Plekanec, David Pastrňák a Jiří Sekáč. Ve hře jsou samozřejmě další jména, ale situace se skutečně hodně mění a co si řekneme dnes, nemusí zítra platit.

I když s komplikacemi při sestavování reprezentačního týmu  počítáte, dokáže vás přesto něco naštvat?

Štvou mě výmluvy hráčů, kteří nedokážou říci na rovinu, že se jim z nějakého důvodu na mistrovství světa nechce. Pak mě také mrzí, že někteří kluci, jež od začátku poctivě absolvovali přípravy, se nakonec do reprezentačního kádru nedostanou.

V čem byl pro vás důležitý kemp ve Velkých Popovicích?

Je to zahájení celé přípravy, kdy se všichni poprvé sejdeme dohromady. Nejde o to, že bychom začali trénovat nějaké speciální metody, ale aby kluci nevyšli z tempa, než se rozjedou přípravné zápasy. Přece jenom někteří hráči z KHL čtyři nebo pět týdnů na ledě nebyli, a pozná se to. Nemůžeme riskovat zranění.

Naše hokejisty čekají ve skupině těžcí soupeři. Lze říci, který tým je nejslabší?

Do těchto soudů bych se nerad pouštěl. Diváci mohou mít zažité představy, že některé týmy jsou snadní soupeři a musíme jasně vyhrát. Ale to už dávno neplatí. Výsledky 8:1 a podobně jsou pryč. Dnes má každá země k dispozici kvalitní hokejisty a hrají se vyrovnané zápasy, bojuje se o každý gól. A to je dobře.

Naši reprezentanti budou díky dobré přípravě na MS ve skvělé kondici. A jak jste na tom s fyzičkou vy?

Ale ještě to jde. Během tréninků si nějaký pohyb s kluky také užiji. A především mám skvělé asistenty 🙂