Semínkovna Strančice – prostor pro volné sdílení semen rostlin

Pěstujete na své zahrádce zeleninu, bylinky nebo okrasné květiny? Schováváte si semínka na další rok? V prostorách SK Paluba Strančice má již druhým rokem spolek Na Vlnách umístěnu Semínkovnu, kde se o své přebytky můžete podělit s ostatními. Zároveň si můžete domů vzít semínka rostlin ostatních, která vás zde zaujala. „Semínovny vznikají po celé republice, v současnosti jich je více než 100 a jsme rádi, že ta naše strančická vznikla jako první na Praze – východ,“ říká Hana Jarošová ze spolku Na Vlnách.

Semínkovna slouží k bezplatnému sdílen semen okrasných a užitkových rostlin mezi fyzickými osobami z vlastní sklizně a semen rostlin, pěstovaných bez umělých hnojiv a chemických postřiků. Není určena ke sdílení přebytků semen geneticky modifikovaných rostlin a jejich odrůd a ke sdílení osiv rostlin, klasifikovaných zákonem č. 167/1998 Sb. jako návykové látky, ani pro právnické osoby a komerční využití semen. Nesmí nabízet osivo odrůd, které jsou vlastnictvím držitele šlechtitelských práv, bez souhlasu tohoto majitele. (Jedná se např. i o tykev typu Hokkaido, kterou vlastní společnost Semo). Semínkovna funguje jako knihovna. Vyberete si sáčky se semínky rostlin, které se vám líbí. Zasejete je a hýčkáte. Část rostlin pěstujete na semena. Až nastane čas, semínka sklidíte, usušíte a přebytky donesete zpět do Semínkovny. Nezapomeňte na sáček s osivem napsat název odrůdy, místo, rok sklizně, vaše jméno nebo značku a můžete přidat i informace o pěstování nebo o rostlině.
Adresa Semínkovny: SK Paluba, Revoluční 572, otevřeno od pondělí do pátku od 18 do 20 hod., případně po domluvě na telefonu 777 199 199. Přejeme radostné sdílení a úspěšné pěstování!