Upozornění na vykrádání domů

Dvě informace ohledně vloupání do rodinných domů v říjnovém období se nám sešly zde v redakci. Info ve zkrácené verzi zveřejňujeme  a navíc přidáváme i aktuální příspěvek ohledně zabezpečení rekreačních objektů.

Senohraby – zde došlo k vykradení nebo pokusům o vykradení několika domů. Ve vešech případech proběhlo násilní vniknutí do objektů (vypáčení oken či dveří)  v noci, kdy majitelé spali.

Mnichovice – Říčanští policisté šetří případ dvou vloupání do rodinných domů v ulici Tyršova v Mnichovicích na Praze venkov – JIH, ke kterému došlo večer nebo v noci ze 6. na 7. října 2021.

Zatím policistům neznámý pachatel se vloupal nejdříve do jednoho domu, kde v tu dobu spali jeho majitelé. To, že se jim do domu někdo vloupal zjistili až ráno, kdy si všimli poškozeného zámku. Do domu tedy násilně vniknul neznámý pachatel, který uvnitř nic neodcizil. Majitelům způsobil tedy “pouze” škodu na poškozeném zámku v hodnotě 2 tisíce korun.

Následně se pravděpodobně ten stejný pachatel vloupal do dalšího domu ve stejné ulici. Šestadvacetiletý majitel domu tu noc doma nespal. Když pak v ranních hodinách do svého domu dorazil čekalo ho opravdu nemilé zjištění. Někdo se mu násilím vloupal do domu, a to tak, že vypáčil zadní dveře a následně v domě odcizil finanční hotovost ve výši téměř 100 tisíc korun.

Policisté se nyní oběma případy zabývají a zjišťují veškeré okolnosti a poznatky, které je dovedou pachateli a uvítají jakékoliv inforamce od případných svědků. Pokud jste si v daném čase všimli podezřelé osoby, informujte o tom prosím policisty na tísňovou linku 158 nebo přímo policisty Obvodního oddělení Říčany na tel. čísle 974 881 730.
(zdroj OÚ Senohraby a  Policie ČR)

*****************************

A jak si chránit v průběhu zimy svojí chatu nebo chalupu?
Preventivních rad by se dala vyjmenovat celá řada, ale mezi ty nejdůležitější lze zařadit:
1) Provést občasnou a nepravidelnou kontrolu chaty nebo chalupy s případným úklidem sněhu v zimním období. Může to budit dojem neustálé kontroly.
2) Objekt lze zajistit především mechanickými zábrannými prostředky. Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice. Vstupní dveře a okna osazená ochrannou mříží jsou dalšími překážkami, které mohou zloděje odradit.
3) V dnešní době se začínají využívat různé elektronické zabezpečovací systémy, vybavené pohybovými čidly, akustickými hlásiči, záznamovým zařízením, ale i GSM alarm systémy, které využívají komunikace přes GSM síť, jako mobilní telefon.
4) Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům!“  Projekt se zaměřuje i na ochranu rekreačních objektů. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se!“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. 
A na závěr ještě jedno doporučení: „Nebuďte neteční ke svému okolí, všímejte si pohybu cizích osob a vozidel ve vaší chatové osadě. I tato pro Vás bezvýznamná informace může policistům třeba pomoci při objasňování případů vloupání do rekreačních objektů.“

zdroj:

Policie ČR