Rozhovor s manželi Heřmánkovými 4/2020

Na léta zde prožitá budeme s láskou vzpomínat

Před třiceti roky založil herec Karel Heřmánek a jeho žena Hana pražské Divadlo Bez zábradlí. Stalo se tak jedním z prvních porevolučních soukromých divadel u nás. Karel Heřmánek je nejen jeho ředitelem, ale také zde hraje a režíruje, Hana Heřmánková je manažerkou divadla.

Svůj život však kromě Prahy spojili také s naším regionem, žijí v Jevanech. Jak se daří jednomu z nejoblíbenějších párů z kruhů české kultury, kde se cítí dobře a co plánují? Zeptali jsme se za vás.

Žijete už téměř dvě desítky let v Jevanech. Proč jste se rozhodli z Prahy přesunout právě sem? 
H: Několik let před tím, než se nám podařilo získat pozemek v Jevanech jsme měli pronajatý letní byt v nedalekých Louňovicích. Zdejší kraj jsme si doslova zamilovali. Snili jsme o tom, že si tady  jednou postavíme dům. Sen se nám před dvaceti lety splnil. Všechna léta, která jsme tu prožili, byla krásná a vždy na ně budeme s láskou vzpomínat. Vychovali jsme tu naše děti, které zde měly úžasné dětství. Dva starší synové vystudovali gymnázium v Říčanech a nejmladší letos maturuje. 

Která místa tady máte oblíbená? 
K: Jevany a okolí Říčan jsou opravdu nádhernými místy pro život. My i naše děti jsme zde  našli  řadu přátel,  máme i oblíbené restaurace; třeba Jureček, Čajovnu nebo louňovickou hospodu U Henců, kam často jezdíváme na kolech. V bučinách jsou pak krásné procházky s pejskem Timem, které často končívají v našich oblíbených  jevanských hospůdkách – Na statku a Chaťák. Ke všemu musí být motivace, k procházce i výletu na kole (úsměv).

Co vám za ta léta strávená v těchto končinách nejvíce přirostlo k srdci? 
K: Jednoznačně klid, příroda a soukromí.

Máte s  velkou rodinu a fungujete spolu i na poli pracovním a obojí jde ruku v ruce. Byly někdy chvíle, kdy se zkrátka nedařilo? 

K: V současné době se nám pochopitelně nedaří, vzhledem k tomu, že divadlo nehraje. Ale nejsme sami, každý  má spoustu problémů. Obáváme se, že bude trvat ještě nějaký čas, než se situace znormalizuje a lidé k nám do divadla budou chodit stejně, jako tomu bylo doposud.

Čím chtějí být vaši synové? Jdou ve vašich šlépějích?
H: Kája je herec a Pepa režisér. Nejmladší František se snad našim šlépějím vyhne.

Na co jste v životě nejvíce pyšní?
K: Na Hanku.
H: Na Karla.

Karle, na co byste naše čtenáře pozval k vám do divadla?
K: Na všechna představení. Některá máme na repertoáru už 23 let a stále jsou diváky nadšeně přijímána. Tři muži na špatné adrese, Blbec k večeři a Kdes to byla v noci mají na kontě  už  800 a více repríz. Velmi rádi máme i novější tituly jako Art, Mnoho povyku pro nic, Garderobiér nebo Po konci světa. Naše poslední komedie  Hra, která se zvrtla má mimořádný úspěch a stala se okamžitě naprostým diváckým hitem. Představení jsou dlouho dopředu vyprodaná, respektive byla – díky koronaviru…

Můžete nám prozradit, co momentálně připravujete v Divadle Bez zábradlí nového? 
Od začátku března jsme zkoušeli muzikál Cikáni jdou do nebe, na který proběhly náročné konkurzy. Jejich výsledkem je mimořádné obsazení. Zkoušení jsme však museli z důvodu epidemie přerušit.  Doufejme, že se brzy najde zásadní lék a život se vrátí zase do starých kolejí.

Přejeme všem, aby to bylo vše co nejdříve za námi a lidé aby si uchovali pokud možno dobrou náladu a pevné zdraví!